V tomto krátkém seriále popíši průběh stavby silniční/městské elektro koloběžky. Hlavním přínosem, který pro mě bude mít, je snížení nákladů na dopravu po krátkých trasách (cesty po městě, občasně do práce, …) jelikož spotřeba auta, kterým jezdím se pohybuje na přelomu 10L/100km. Cílem je vytvořit konkurence schopný dopravní prostředek za poloviční cenu, kterou bych platil za hotové řešení.
Typ/velikost koloběžky
Již při výběru velikosti jsem měl jasno, že nafukovací kola jsou základ. Připadal tak na výběr rozměr kol 20/16, 20/20, 26/20 a 28/20. Nejmenší rozměr jsem vyloučil hned, jelikož při své výšce 192cm bych na ní vypadal jako jeden z medvědů z filmu Šest medvědů s Cibulkou. Naopak největší rozměr 28/20 mi připadá už jako moc „silniční“. Výběr tedy zůstal mezi velikostí 26/20 a 20/20. Dlouho jsem rozmýšlel jakou vzít, ale nakonec vyhrála velikost 26/20. Motor umístěný v předním 26″ kole bude dosahovat vyšších rychlostí a při výkonu 1000W stále bude dostatečný kroutící moment pro vysoké zrychlení.
Následně jsem vybíral jakou koloběžku koupit. Co se týče ceny, chtěl jsem se držet spodní hranice pořizovacích cen koloběžek na českém trhu, vždy lze koupit lepší a přestavět elektro vybavení na ní. Vybíral jsem mezi výrobce Olpran, Sedco, Master a Crussis. Jako dražší řešení jsem měl v záloze koloběžky výrobce Kostka. Ceny všech koloběžek jsou obdobné 3500-4000 Kč, vybavení také u všech stejné. Jelikož jediného výrobce, kterého znám je Olpran, tak jsem zvolil koloběžku Olpran A6 v bílém provedení. Váha koloběžky je 11,5kg.
Motor a řídící jednotka
Při výběru motoru jsem měl již předem jasno. Ze svých ostatních projektů mám bohaté zkušenosti s motory výrobce Golden Motor. Jedná se sice o motory 3kW a více, ale nikdy jsem s nimi neměl sebemenší problém. Vybral jsem bezkartáčový motor Magic Pie 2 s výkonem 1000W při 48V (750W při 36V). Kroutící moment tohoto motoru by měl být 27,3 Nm. Motor obsahuje 56 magnetů a jeho váha je 8,7kg.
K motoru musí být řídící jednotka, která řídí jeho otáčky a moment. Tu jsem vybral od stejného výrobce, jedná se o řídící jednotku Magic 50A. Parametry jednotky lze nastavovat pomocí softwaru výrobce a tím si odladit chod motoru. Jedna z možností je omezit rozběhové proudy a tím prodloužit životnost baterie nebo naopak nastavit ostřejší reakci na plyn. Jediná věc, která mi na řídící jednotce chybí je přepínač výkonových profilů, který by například pro jízdu ve městě výkon omezil.
Akumulátor a nabíječka
V dřívější době se používalo k napájení koloběžek a kol gelové olověné akumulátory. I když jejich cena je velmi přívětivá, tak kapacita na určitou váhu již ne. Tento typ napájení jsem hned vypustil a ubíral se směrem lithiových baterií. Lze použít nejčastěji používané Li-Ion, LiFePO4 případně modelářské Li-Pol akumulátory. Na elektrokolech se často používají 36V akumulátory, následně pak 48V, ojediněle 24V. Pro svou konstrukci jsem se rozhodl pro 48V sestavu aby byl využit veškerý možný výkon motoru.
Ceny hotových akumulátorů se pohybují okolo 12-15tisíc, takže jsem se rozhodl pro stavbu vlastní baterie. Akumulátor bude poskládaný z oblíbených článků typu 18650, který udává i její rozměr (65mm délka, 18mm průměr). Zapojení článků bude 13S4P, tj. 13 článků sériově a každý článek bude 4x paralelně, celkově tedy 52 článků. Cenově nejvýhodnější co se týče kvality/kapacity/ceny mi vycházejí Panasonic NCR18650B 3350mAh 2C. Celkové napětí akumulátoru bude 48,1V (nabitý 54,6V; vybitý 39V), kapacita 13,4Ah a maximální odebraný proud 26,8A. Z akumulátoru bude tedy možné dostat 645Wh. V baterii bude osazena i BMS (battery management system), jedná o obvod, který balancuje články hlavně při nabíjení, ale kontroluje jejich stav i při vybíjení. Takto složitý akumulátor se bez BMS neobejde a brzy by mohlo dojít ke zničení akumulátoru. Celková váha baterie bude cca 2,8kg, v případě použití plastového krytu o trochu více.
To je k prvnímu dílu vše. V příštím díle se rozepíšu ohledně rozpočtu celého projektu, také už budu mít nakoupení některé díly včetně koloběžky.
Pokračování: Stavba elektrické koloběžky – 2. díl
Zdravím, přivítal bych základní informace. Max dosažená rychlost a celkové náklady. Jestli to má cenu vůbec bastlit a není levnější si koupit hotový výrobek se zárukou.
Díky
Dobrý den, v následujícím díle bude komplet probrána cenová kalkulace a rentabilita používání. Nové díly můžete čekat cca 2 měsíce od vydání posledního, celkem budou 3 nebo 4 díly.