Hobby Elektro Elektronické konstrukce

Hlídač podpětí akumulátoru

Tato jednoduchá konstrukce nalezne uplatnění hlavně tam, kde je spotřebič napájen z baterie a potřebuje indikovat vybitou baterii.

Schéma :

schéma


Konstrukce využívá operačního zesilovače zapojeného jako komparátor napájeného přímo z baterie. Referenční napětí 3,3V na invertujícím vstupu vytváří Zenerova dioda DZ1 a rezistor R1. Trimrem P1 na neinvertujícím vstupu nastavíme napětí vybitého akumulátoru tak, aby se rozsvítila LED dioda D1, pro tu je předřadný rezistor R2. Lze použít pro menší odběr proudu nízkopříkonovou LED diodu a rezistor R2 o hodnotě 4k7. Kondenzátor C1 slouží pro vyhlazení napěťových špiček.
Díky malým rozměrům lze indikátor umístit přímo do zařízení nebo palubní desky auta. Vzhledem k malému napájecímu proudu lze indikátor zapínat se spotřebičem (několik mA).

Osazovací plán:

osaz

Deska plošných spojů

dps

Osazovací plán i DPS jsou 1:1 2400dpi (jak vytisknout DPS naleznete v záložce Rady, návody). Skutečná velikost DPS je 28 x 17 mm.

Seznam součástek:
R110k
R21k
P150k trimr víceotáčkový (T93YB)
C12,2uF/50V elektrolytický
DZ13,3V zenerova dioda
D15mm červená LED dioda
IC1TL081P

Reálné fotografie:

foto01


Pro zájemce je možné zakoupit vrtanou a povrchově upravenou DPS na toto zapojení za 26 Kč nebo hotový a odzkoušený modul za 94 Kč. V případě zájmu nás kontaktujte.

Novinky
23. červenec 2018

Zobrazení měřených teplot v internetu.
Číst více

16. červen 2016

Řídící jednotka do koloběžky.
Číst více

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu nás neváhejte kontaktovat, na Vaši otázku se budeme snažit co nejrychleji odpovědět.